Сьогодні люди проводять більше часу в соціальних мережах, ніж будь-коли. Згідно з дослідженням Smart Insights у 2022 році, середній користувач соціальних мереж витрачає на соціальні канали близько двох з половиною годин на день.

Це призвело до зростання інтересу до засобів очищення в соціальних мережах, також відомих як детоксикація. Детокс у соціальних мережах — це період часу, протягом якого людина утримується від використання платформ соціальних мереж, таких як Twitter, Facebook або Instagram.

У той час як деякі люди можуть вибирати детоксикацію лише на кілька днів, інші можуть займати до 30 днів.

Переваги детоксикації в соціальних мережах

Дослідження пов’язують використання та надмірне використання соціальних мереж із депресією, тривогою, самотністю та підвищеним стресом.

Відпочинок у соціальних мережах може допомогти покращити самопочуття та пом’якшити ці негативні наслідки.

Наприклад, дослідження Університету Бата у Великій Британії показало, що тижнева перерва в соціальних мережах призвела до позитивного впливу на самопочуття, депресію та тривогу 154 опитаних користувачів соціальних мереж.

Подібним чином дослідження в Данії показало, що відмова від Facebook на тиждень призвела до підвищення задоволеності життям і позитивних емоцій серед учасників.

Однак ефективність засобів детоксикації в соціальних мережах не є однозначною. Теда Радтке, професор психологічного здоров’я та прикладної діагностики в Університеті Вупперталя в Німеччині, пояснює, що докази неоднозначні.

Оглядаючи різні дослідження на цю тему, її команда знайшла «обнадійливі результати» щодо зменшення використання соціальних мереж і симптомів депресії.

Однак інші результати були менш чіткими, і контрольні групи часто були відсутні.

Важливість поглиблення, ніж детокс

Хоча детоксикація соціальних медіа може бути хорошою відправною точкою для тих, хто вважає, що використання соціальних мереж заважає їхньому життю, Радтке припускає, що також важливо вивчити власну поведінку та вирішити основні проблеми.

Наприклад, хтось читає кожну публікацію у Facebook чи Twitter, чи партнер використовує свій телефон перед ними?

Радтке радить знайти час, щоб проаналізувати власну поведінку та спланувати, як її регулювати.

У своєму власному дослідженні Марія Сивертсен виявила, що робити перерви в соціальних мережах часто не швидко.

Багато людей вважають це складним і незадовільним через рівень зв’язку, до якого вони звикли, що вимагає значної самодисципліни.

Тому, хоча вихід із системи на деякий час може вплинути, важливо пом’якшити очікування та вжити заходів для глибшого вивчення.

Досвід користувачів соціальних мереж

Мехрет Бірук, письменниця, спочатку повернулася до Instagram, щоб рекламувати свій веб-сайт і інформаційний бюлетень, у яких вона пише про переваги витрачати менше часу в Інтернеті.

Однак вона виявила, що її знову затягнули, і вона втратила дві години свого життя на Instagram.

Вона зрозуміла, що Instagram «перемагає у війні за її увагу», і вирішила відпочити від платформи.

Подібним чином у серпні актор Том Холланд оголосив, що він бере перерву в Twitter та Instagram через їхню надмірну стимуляцію та приголомшливу природу.

Співачка Ліззо та акторка Селена Гомес також раніше відпочивали від соцмереж.

Коркор Канор, керівник зв’язків з громадськістю, був у Twitter, Instagram і Snapchat, але виявив, що вони стали надто важкими та забирали багато часу.

Вона вимикала сповіщення, але поверталася через повідомлення, які отримувала від людей. Канор зробила перерву в Твіттері та Інстаграмі приблизно на дев’ять місяців і помітила, що у неї стало більше енергії та була емоційно врівноваженішою.

Тепер вона користується соціальними мережами по-іншому і має намір робити регулярні перерви в них.

Подібним чином консультант з менеджменту Снеха Морджарія, у якої діагностували депресію та тривогу, виявила, що соціальні мережі викликають у неї стрес і впливають на її стосунки.

Вона вирішила відпочити від соціальних мереж і помітила значне поліпшення свого психічного здоров’я. Вона радить іншим робити те саме, якщо вони почуваються приголомшеними.

Вплив соціальних медіа на психічне здоров’я є темою дискусій вже кілька років.

Хоча це, безсумнівно, зблизило людей і дозволило їм спілкуватися з іншими, це також було пов’язано з підвищенням рівня тривоги, депресії та інших проблем з психічним здоров’ям.

Зростання соціальних медіа створило світ, де ми постійно на зв’язку та бомбардуємося інформацією.

Ми відчуваємо потребу бути в курсі останніх тенденцій, залишатися на зв’язку з друзями та родиною та ділитися своїм життям зі світом.

Ця постійна потреба в підтвердження та уваги може вплинути на наше психічне здоров’я.

Вплив соціальних мереж на психічне здоров’я

Дослідження показали, що надмірне використання соціальних мереж може призвести до почуття самотності, тривоги та депресії.

Люди, які проводять багато часу в соціальних мережах, частіше порівнюють себе з іншими та почуваються неадекватними.

Вони також можуть відчувати FOMO (страх втратити), що призводить до постійної потреби перевіряти свої канали.

Соціальні мережі також можуть бути живильним середовищем для кіберзалякування, яке може мати серйозні та довготривалі наслідки для психічного здоров’я.

Анонімність, яку забезпечують соціальні мережі, може підбадьорити хуліганів, а цілодобова природа соціальних мереж означає, що жертви ніколи не зможуть втекти.

Окрім негативного впливу на психічне здоров’я, залежність від соціальних мереж також може призвести до проблем із фізичним здоров’ям.

Витрачати занадто багато часу на екрани може призвести до напруги очей, головного болю та поганої якості сну.

Відпочити від соціальних мереж

Якщо ви відчуваєте, що соціальні мережі перевантажені, можливо, настав час зробити перерву.

Багато людей виявили, що відключення від соціальних мереж на певний період часу позитивно вплинуло на їх психічне здоров’я.

Коли ви робите перерву в соціальних мережах, ви даєте собі можливість відключитися від постійного шуму та відновити зв’язок із собою.

Ви можете використовувати цей час, щоб зосередитися на власних інтересах і хобі, провести час з близькими людьми і просто відпочити.

Як відпочити від соціальних мереж

Якщо ви вирішили відпочити від соціальних мереж, ви можете зробити кілька речей, щоб полегшити перехід:

Встановіть межі: визначте, як довго ви хочете зробити перерву, і дотримуйтесь її. Подумайте про видалення програм соціальних мереж зі свого телефону або використання блокувальників веб-сайтів, щоб допомогти вам триматися подалі.

Замініть соціальні мережі іншими видами діяльності: знайдіть інші види діяльності, щоб заповнити свій час, наприклад читання, вправи або проведення часу на свіжому повітрі.

Залишайтеся на зв’язку іншими способами: якщо ви хочете залишатися на зв’язку з друзями та родиною, розгляньте інші способи спілкування, наприклад телефонні дзвінки, текстові повідомлення чи відеочати.

Пам’ятайте про тригери: знайте про ситуації чи людей, які можуть викликати у вас бажання перевірити соціальні мережі, і будьте готові до альтернативних видів діяльності, щоб відволіктися.

Соціальні мережі можуть мати як позитивний, так і негативний вплив на психічне здоров’я.

Якщо ви відчуваєте себе перевантаженими соціальними мережами, відпочинок може бути саме тим, що вам потрібно, щоб визначити пріоритет свого психічного здоров’я та благополуччя.

Встановлюючи межі, замінюючи соціальні мережі іншими видами діяльності, залишаючись на зв’язку іншими способами та пам’ятаючи про тригери, ви можете відступити від соціальних мереж і зосередитися на тому, що дійсно важливо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.